כל האמת מאחורי דיאטת HCG

דיאטת HCGיש כיום עשרות  סוגים של דיאטות שונות, כאשר ישנן דיאטות בהן מבטיחים כי הן אלו אשר יביאו כל אדם למהפך בחייו בעזרת קסם הדיאטה הספציפית, כך האדם יגיע לתוצאה הרצויה בקלות ובמהירות.  במאמר זה נרצה לסקור את דיאטת  HCG ולבדוק את יעילותה ובמיוחד מהן תופעות הלוואי שלה.

מהי דיאטת HCG?

דיאטת  HCG פותחה על ידי רופא בבריטניה בשם ד"ר סימונס כבר בתחילת שנות ה-50 , והיא מיועדת לאנשים אשר רוצים לרדת במשקל, זאת באמצעות טיפות הורמונים המוזרקות לגוף או כתוספי מזון. הדיאטה מתבססת על דיכוי התיאבון ואנשים הלוקחים את ההורמון אמורים לא לחוות תחושת רעב.  פירוש המושג HCG  הם ראשי תיבות ל- Human Chorionic Gonadotropin  ובתרגום לעברית –  גונדוטרופין כוריוני אנושי. ההורמון מיוצר באופן טבעי בגוף של האישה, בשליה, כאשר היא נכנסת להריון, אשר הופך להורמון מסוים בשתן. הדיאטה מבוססת על כך שבאותה מידה בה הורמון HCG משפיע על שחרור שומנים בגוף של אישה בהריון, כך גם ישפיע על כל אדם אשר רוצה לרדת במשקל ולהשיל מספר קילוגרמים ממשקל גופו. הורמון זה נמצא בשימוש כזריקות ותוספי מזון של ההורמון  HCG. חשוב להדגיש שאין מחקר שתומך בהנחה שהורמון ה-HCG מוריד במשקל.

רק 500 קלוריות ביום?

התפריט בדיאטת HCG של ד"ר סימונס ממציא השיטה, הינו תפריט דל קלוריות אשר במידה ומבצעים אותו במשך 40 יום ניתן לרדת עד 15 ק"ג. נשמע מפתה? לאו דווקא, כפי שתיווכחו לדעת. תפריט כזה יכול להכיל לדוגמא את המרכיבים הבאים: לארוחת בוקר ניתן לשתות תה או קפה עם סוכרזית אך בשום אופן ללא סוכר, וכף אחת של חלב. לארוחת צהריים 100 גרם בשר או דג דלי קלוריות אשר בושלו או נצלו ללא שומן, בתוספת סוג אחד של ירקות כגון: עגבניות, מלפפון, צנונית, כרוב, בצל, ומבחר ירקות עלים ירוקים, בנוסף יש לאכול פרוסת לחם קלוי ופרי כגון: תפוז או תפוח. בארוחת הערב יש לחזור ולאכול תפריט כדוגמת המתואר בארוחת הצהריים.
אין ספק כי מבחינה בריאותית תפריט המבוסס על מספר קלוריות כה מועט יכול לגרום לפגיעה במערכות בגוף אשר עם הזמן יסבלו מחוסר תזונתי. בנוסף לכך הקטסטרופה האמיתית היא שהירידה המהירה במשקל מורכבת מהרבה שריר ונוזל. עשו אפילו חישוב מתמטי. בגרם שומן 9 קלוריות. אם גופנו מוציא 2500 קלוריות ביום ונאכל רק 500 קלוריות, גרמנו לחוסר של 2000 קלוריות שנצפה תגיעו משומן. בהנחה שכל הירידה במשקל תהיה משומן (דבר לא ריאלי בתנאים אלו), אז ניתן להוריד עד 220 גר' ליום. כל ירידה חוץ מאותם 220 גר' תהיה שריר ונוזל!!! ושוב מדגיש, אותם 220 גר' מורכבים לא רק משומן.

דיאטת HCG  – אין קסמים אבל יש תופעות לוואי!

תופעות הלוואי של שימוש בדיאטת HCG  אינן שכיחות. תופעות הלוואי של הדיאטה כוללים הופעת כאבי ראש, עצבנות, חוסר מנוחה, רגישות של רקמת השד, נפיחות במקום הזריקה, ודיכאון. יש גם מקרים של תופעות לוואי חמורות כגון יצירת קרישי דם.

תופעות הלוואי הבאות מחייבות התערבות רופא ומתן טיפול רפואי מיידי: כאב עצום באזור האגן, נפיחות של כפות רגליים, רגליים, ידיים, כאבי בטן, נפיחות בבטן, קשיי נשימה, שלשולים, הקאות, בחילות, צמצום של מתן שתן, ועלייה במשקל. בכל המקרים המצוינים לעיל יש להפסיק את השימוש במוצרים מיד.

לסיכום

למרות שהשיטה הומצאה כבר בשנות ה-50, כל כמה שנים דיאטה זו מתפרסמת מחדש. מחקרים שנעשו מצאו כי הורמון HCG אינו נותן תשובה יעילה לדיאטה ואינו מסייע בצורה טובה בטיפול בהשמנה. הירידה במשקל אינה נובעת מהשימוש בהורמון אלא בשל התפריט קיצוני דל קלוריות.

כמו כן נמצא כי ההורמון אינו מסייע בצורה חד משמעית לדכא את התיאבון וגם אם מתבצע תהליך ירידת משקל מהירה זה לא מסייע להגברת חילוף החומרים.

אז מה עושים? המטרה בכל ירידה במשקל צריכה להיות להוריד שומן נטו. כדי להגיע לכך חשוב לבצע אבחון מטבולי . לאחר מכן עם הנתונים האישיים על חילוף החומרים והרכב הגוף, ניתן לתכנן תזונה חכמה יחד עם גישה חיובית לאוכל ולארוחות שתביא לירידה בשומן בצורה בריאה ולאורך זמן.

שתפו עם חבריכם
  • Print
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
מאמר זה פורסם ב דיאטה ותזונה נכונה, מאמרים וכתבות ותוייג תחת , , , , , , , . שמור במועדפים את הקישור הישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *