דיאטה לילדים בני 13

דיאטה לילדים בני 13לדיאטה לילדים בני 13 השפעה כפולה על חייהם. היא מביאה לירידה למשקל רצוי ובריא במקרים של משקל עודף ובמקביל יש לה חשיבות מכרעת על עיצוב הרגלי התזונה ואורח החיים של הילד לשנים רבות – גם כאדם מבוגר. כהורים, היכולת להשפיע על אורחות חייו ומשטר התזונה של הילד שלנו היא אחת המתנות החשובות ביותר שנוכל לתת לו. לדיאטה לילדים בני 13 מספר מאפיינים ייחודיים שצריך לקחת בחשבון, מבחינה תזונתית ופסיכולוגית.

הרגלי תזונה בריאים

דיאטה בגיל 13 יכולה להיות צומת מרכזית שמצידה האחד הרגלי תזונה בריאים ומאוזנים שישמרו גם לחיים הבוגרים ומהעבר השני סכנה להפרעות אכילה. גם במקרה של עודף משקל דרמטי, מאמצי ההרזיה צריכים להיעשות בשיקול דעת, בצורה מתונה ומאוזנת ורצוי גם בליווי איש מקצוע שיבנה תפריט מיטבי. הרגלי תזונה הם חלק מסדר יום בריא, שכולל שינה מספיקה, פעילות גופנית, זמני ארוחות קבועים, צמצום במזונות מזיקים וארוחות הכוללות את כל המרכיבים החשובים לגוף. דיאטות אינסטנט, המבטיחות תוצאות מהירות, הן בדיוק ההפך מהרגלי תזונה בריאים: הן מוציאות את הגוף מאיזון ומכניסות אותו למצוקה שתגמר במקרה הטוב בעליה מהירה בחזרה למשקל העודף ובמקרה הרע להפרעת אכילה.

אחת הרעות החולות בתזונת בני נוער היא ההתמכרות לחטיפים, לממתקים, למזונות עתירי שומנים רווים ולמשקאות ממותקים. באקלים החברתי שבו הם חיים, קשה לשכנע את הילדים להתנזר לחלוטין מכל אלה ולהתמסר לתחליפים בריאים. ההרגלים החדשים צריכים להירכש בסבלנות ובהדרגה, תוך שיתוף הילד ופיתוח מודעות להשפעת המזונות השונים על גופו.

תוכנית תזונתית אישית

בני ובנות 13 נמצאים בתהליך של שינוי גופני וצמיחה לגובה שדורש תזונה נכונה ותואמת. לוח הזמנים שלהם בדרך כלל עמוס וכולל פעילויות חברתיות, ספורט אינטנסיבי, לצד צורך להתרכז בלימודים. בנוסף, על פי רוב קצב חילוף החומרים בגילאים הללו מהיר יותר כמו גם קצב שריפת הקלוריות. כל הנתונים האלה ביחד מחייבים חיזוק של המערך התזונתי בויטמינים ומינרלים, ברזל וסידן, כדי לאפשר לגוף להתפתח ולהתחזק, מלאי נכבד של פחמימות מורכבות שיספקו אנרגיה לפעילות האינטנסיבית של הגיל ולא מעט חלבונים לבניית הגוף הצומח.

במקביל, דיאטן קליני מומחה גם יתאים תפריט אישי למאפיינים ספציפיים של כל ילד – מאפיינים הנגזרים מחילוף החומרים, שריפת הקלוריות, יעד ההרזיה, טעם אישי במזונות ועוד. להשמנת יתר והרזיה יש גם מרכיבים פסיכולוגיים- ילד בן 13 עם משקל עודף יכול לסבול מבעיה של דימוי עצמי נמוך או תחושת חוסר מסוגלות. דיאטה צריכה להתנהל בשיתוף פעולה מלא של הילד ומתוך מוטיבציה להגיע להישגים, לכן חשוב ליצור יחסי אמון וקשר טוב בין הילד לדיאטן, קשר שיסייע לו לגייס את הכוחות הנדרשים כדי לעשות שינוי אמיתי ולהתמיד בשמירה על המשקל גם לאחר סיום הדיאטה.

שתפו עם חבריכם
  • Print
  • del.icio.us
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • email
  • LinkedIn
מאמר זה פורסם ב דיאטה לילדים, מאמרים וכתבות ותוייג תחת , , , , , , , . שמור במועדפים את הקישור הישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *