דוקטור נסטור - דיאטן קליני > דיאטה ותזונה נכונה > מעגל הקסמים: דלקת – אינסולין – השמנה בטנית

מעגל הקסמים: דלקת – אינסולין – השמנה בטנית

מכירים את התחושה שיש לנו שומן בבטן, מנסים להוריד אותו אבל משהו עוצר אותנו? יש הסבר לכך.

במאמר הקודם דברנו על חלבונים שמשתחררים מהמוח, ממערכת העיכול ומרקמת השומן ומשפיעים על התיאבון. ישנו הורמון מרכזי בתפקוד של ההשמנה שיודע להגיב באופן מקומי לאחר הארוחה. מדובר בהורמון האינסולין. האינסולין מופרש מתאי הלבלב ותפקידו העיקרי לגרום לגלוקוז (סוכרים) שבדם, להיכנס אל תוך רקמת השריר, אך הוא גם מווסת את רמת הגלוקוז בדם. כאשר רמת הגלוקוז בדם נמוכה, לא מועברים למוח אותות של שובע ואנחנו מתחילים בפעולות של חיפוש אחרי אוכל. לאחר האכילה ואפילו לפני, כלומר בזמן שאנחנו מריחים ריחות של מזון או לועסים את הביסים הראשונים, משתחרר האינסולין אל זרם הדם, ככל שהמערכת עובדת בצורה תקינה, הורמון האינסולין גורם לכניסת הגלוקוז אל תוך התאים, מה שבשילוב עם סממנים אחרים של שובע המופרשים מרקמת השומן וממערכת העיכול, גורם להפסקת האכילה. המנגנון המושלם הזה, הופך לבעייתי אצל רוב הסובלים מהשמנת יתר עם ריכוז גבוה של שומן באזור הבטן. במצב זה הורמון האינסולין מתקשה להתחבר אל התאים (תהליך התחברות האיסולין לתאים הכרחי לקליטת הגלוקוז בתאים) הגלוקוז לא חודר אל תוך התאים, התאים נהיים "רעבים" לסוכר, כלומר אנחנו נהיים רעבים. במקביל מתחילות להצטבר כמויות גדולות של אינסולין בזרם הדם כי כאמור הוא איננו מצליח להתקשר לתאים.

אנחנו לא רק נעשים רעבים אלא שרמה גבוהה של אינסולין בדם גורמת לעליה במשקל מפני שאינסולין הינו הורמון בונה, הוא לא רק מסייע לקליטת הגלוקוז בתאים, אלא במקביל האווירה בזרם הדם הינה אווירה בונה. ברור שכאשר הגוף במצב בנייה הוא לא רק בונה (גם שומן) אלא מתקשה לפרק, כך שהורמון האינסולין יגרום לעוד הצטברות של שומן באזור הבטן. אם אנחנו מנסים לרדת במשקל בזמן תנגודת לאינסולין (מצבם של רוב הסובלים מהשמנת יתר), לרוב כמובן נתקשה.

בנוסף להשמנה בטנית, גם מצב של דלקת ((inflammation מעודד תנגודת לאינסולין (האינסולין לא נקלט טוב ומצטבר בדם).

לתזונה תפקיד מכריעה בעידוד או דיכוי אותה דלקת שמשפיעה על התנגודת לאינסולין. תזונה לא בריאה מגבירה את הייצור של חומרים מעודדי דלקת. תזונה בריאה יותר המגבילה את הגורמים המעודדים דלקת ותורמת ליצירת גורמים אנטי דלקתיים, גורמת לתפקוד טוב יותר של האינסולין ותתרום לאי הצטברותו בדם.

מרכיבים בלתי רצויים בתזונה המעודדים דלקת הם:

 • שומנים רווים (שומן מן החי) המצויים בגבינות שמנות, חמאה, בשרים שמנים, חלקים פנימיים של בשר, שמנת, קצפת.
 • שומני טרנס (שומן מן הצומח שעל ידי תהליך תעשייתי נהפך לשומן מוקשה בחלקו) המצויים בחלק מדברי המאפה כמו עוגות, בורקסים ועוגיות.
 • מזונות בעלי אינדקס גליקמי גבוה כמו :תפוחי אדמה, לחם לבן, בגטים, בייגלה, ופלים.

מרכיבים רצויים בתזונה המדכאים דלקת הם:

 • שומנים חד בלתי רווים המצויים בשמן זית, שמן קנולה, שקדים וטחינה.
 • שומנים אומגה 3: במקרה של דלקת ההשפעה של אומגה 3 מהצומח גוברת על ההשפעה של אומגה 3 ממקור ימי. מצויים בגרעיני פשתן, שמן קנולה, אגוזי המלך.
 • סיבים תזונתיים המצויים בקטניות, דגנים מלאי וקליפות פרות וירקות
 • אלכוהול בכמות מתונה (2 כוסיות לגבר, כוסית לאישה)

לכן, התזונה המומלצת להפחתת דלקת המעורבת בסינדרום המטבולי, סוכרת ומחלת לב, מורכבת משומנים חד בלתי רווים (שמן זית, אבוקדו, טחינה, אגוזים ושקדים), מזונות בעלי אינדקס גליקמי נמוך , סיבים תזונתיים, מזונות עשירים באומגה 3 מן החי (דגים) ומן הצומח (גרעיני פשתן,שמן קנולה, אגוזי המלך), אלכוהול במתינות ומוגבלת בשומן מן החי (בשר שמן, גבינות צהובות, חמאה, שמנת) ושומני טרנס (דברי מאפה למיניהם המיוצרים משומן מוקשה בחלקו).

בנוסף פעילות גופנית מגבירה את הקליטה של האינסולין בתאים, לכן חשוב ללוות את התזונה הנכונה עם פעילות גופנית. כך שתוך כדי הורדת הגורמים הדלקתיים יהיה פינוי אינסולין מזרם הדם ושינוי הכיוון של מעגל הקסמים "השמנה בטנית-אנסולין".

חשוב לציין שרמת אינסולין גבוהה לא רק גורמת לעליה במשקל והצטברות שומן בטני אלא גם ליתר לחץ דם, יתר טריגליצרידים (שומנים בדם), HDL (כולסטרול טוב) נמוך, רמות גלוקוז (סוכר) בדם מעל הנורמה שבסופו של דבר עשויות להוביל לסוכרת.

ד"ר נסטור ליפובצקי. דיאטן קליני ומומחה לרפואה מונעת. מפתח "דוקטור נסטור" שיטה מדעית מתקדמת להרזיה, תזונה נכונה, ספורט ובריאות

שתפו עם חבריכם
 • Print
 • del.icio.us
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • email
 • LinkedIn
מאמר זה פורסם ב דיאטה ותזונה נכונה, מאמרים וכתבות ותוייג תחת , , , , , , , , , , , . שמור במועדפים את הקישור הישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *